or four payments of $181.65
with
Learn More
- Information
- Associated Numbers
- Specifications
- Vehicle Applications
- Reference Information
- Video/Publications
- Related Items
Information
DAN2038Associated Numbers
1012112853
1661564015
Specifications
| Amp | 60 A |
| Bottom Mounting Foot Width (B) | 21 mm |
| Diameter (D.1) | 10 mm |
| Diameter (D.2) | M8x1.25 mm |
| Length (L.1) | 157 mm |
| OEM Product | Yes |
| Plug Code | PL_2500 |
| Product Line | Premium Line |
| Product Type | Brand new |
| Pulley Grooves | 1 qty |
| Pulley Groove Width (W.1) | 11.50 mm |
| Pulley Outside Diameter (O.D.1) | 39 mm |
| Pulley Outside Diameter (O.D.2) | 69 mm |
| Pulley to Mount Distance (A) | 44 mm |
| Pulley Type | Solid |
| Unit Type | DENSO |
| Voltage | 12 V |
Vehicle Applications
| Make | Model | Type | Year |
|---|---|---|---|
| KUBOTA | L4240 2.2 | [V2203] | 01.2007-12.2013 |
| KUBOTA | L5740 2.4 | [V2403MTEZ] | 01.2007-12.2008 |
| KUBOTA | L5740 HST 2.4 | [V2403MTEZ] | 01.2007-12.2008 |
Reference Information
| 021080-2510 | DENSO |
| 101211-2850 | DENSO |
| 101211-2851 | DENSO |
| 101211-2852 | DENSO |
| 101211-2853 | DENSO |
| 101211-8520 | DENSO |
| 101211-8521 | DENSO |
| 101211-8522 | DENSO |
| 101211-8523 | DENSO |
| 11.209.713 | ISKRA / LETRIKA |
| 114251 | CARGO |
| 11903N | WAI / TRANSPO |
| 12905277220 | KUBOTA |
| 16615-64011 | KUBOTA |
| 16615-64012 | KUBOTA |
| 16615-64013 | KUBOTA |
| 16615-64014 | KUBOTA |
| 16615-64015 | KUBOTA |
| 20132771BN | REAL |
| 20132771OE | REAL |
| 2040177.0 | SANDO |
| 2040177.1 | SANDO |
| 2467 | CEVAM |
| 28-6624 | ELSTOCK |
| 3A611-74011 | KUBOTA |
| 3A611-74012 | KUBOTA |
| 3A611-74013 | KUBOTA |
| 3A611-74014 | KUBOTA |
| 447068 | LOGISTIK |
| 5540781 | MEAT & DORIA |
| 556355RI | KUHNER |
| 556355RID | KUHNER |
| 695.512.060.050 | PSH |
| 695.512.060.058 | PSH |
| 695.512.060.261 | PSH |
| 72542519 | MAHLE |
| A12DE0201A2 | SIDAT |
| A134.845 | PSH |
| A147.364 | PSH |
| AAG5192 | ISKRA / LETRIKA |
| ALN4251 | KRAUF |
| ALT30228 | WOODAUTO |
| ALT30574 | WOODAUTO |
| ALT421770 | SIDAT |
| ALT421770A | SIDAT |
| ALT6166 | ELECTROLOG |
| AM-3166 | AUTO MAGNETO |
| CAL40177AS | CASCO |
| CAL40177GS | CASCO |
| DAN2038 | DENSO |
| DENDAN2038 | WOODAUTO |
| F032114251 | CARGO |
| GAAN2038-N | GPARTS |
| IA9544 | ISKRA / LETRIKA |
| LRA003514 | LUCAS |
| LRA03514 | LUCAS |
| MG1147 | MAHLE |
| STX101860 | STARDAX |
| TA043-74012 | KUBOTA |
| TA04374012 | KUBOTA |
| UD810276(DENSO)A | AS-PL |
Video/Publications
A6772(DENSO)Related Items
View your shopping basket or Browse other items in Alternators.
F.jpg?w=800&h=600)
.jpg?pp=1&w=800&h=600&product=A6772(DENSO))
.jpg?pp=1&w=800&h=600&product=A6772(DENSO))
B.jpg?w=800&h=600)
S.jpg?w=800&h=600)
B1.jpg?w=800&h=600)
