or four payments of $97.02
with
Learn More
- Associated Numbers
- Specifications
- Vehicle Applications
- Reference Information
- Video/Publications
- Related Items
Associated Numbers
14366
Specifications
| Amp | 130 A |
| Bottom Mounting Foot Width (B) | 20 mm |
| Diameter (D.1) | 11 mm |
| Diameter (D.2) | 11 mm |
| Diameter (D.3) | M10x1.25 mm |
| Diameter (D.4) | M10x1.25 mm |
| Length (L.1) | 189 mm |
| Mount Inside Length or Pad Mount C-C (C) | 57 mm |
| OEM Product | No |
| Plug Code | PL_3304 |
| Product Line | Standard Line |
| Product Type | Brand new |
| Pulley Grooves | 6 qty |
| Pulley Outside Diameter (O.D.1) | 58 mm |
| Pulley to Mount Distance (A) | 42 mm |
| Pulley Type | Solid |
| Unit Type | HYUNDAI / KIA |
| Voltage | 12 V |
Vehicle Applications
| Make | Model | Type | Year |
|---|---|---|---|
| HYUNDAI | Santa Fe 2.7 | [G6EA] | 03.2006-12.2012 |
| HYUNDAI | Santa Fe 2.7 4x4 | [G6EA] | 03.2006-12.2012 |
| HYUNDAI | Santa Fe 2.7 V6 GLS | [G6EA] | 03.2006-12.2009 |
| HYUNDAI | Santa Fe 2.7 V6 GLS 4x4 | [G6EA] | 03.2006-12.2009 |
| KIA | Carnivla 2.7 V6 | [G6EA] | 06.2006- |
| KIA | Grand Carnival 2.7 V6 | [G6EA] | 06.2006- |
| KIA | Magentis 2.7 | [G6EA] | 11.2005- |
| KIA | Magentis 2.7 V6 | [G6EA] | 07.2009- |
Reference Information
| 02131-9270 | POONGSUNG |
| 02131-9271 | POONGSUNG |
| 11190N | WAI / TRANSPO |
| 116450 | CARGO |
| 155.592.130.050 | PSH |
| 155.592.130.785 | PSH |
| 20193351OE | REAL |
| 2032153.1 | SANDO |
| 28-6998 | ELSTOCK |
| 37300-3E100 | HYUNDAI / KIA |
| 37300-3E105 | HYUNDAI / KIA |
| 40431 | CEVAM |
| 554515RI | KUHNER |
| 90-29-5685 | WILSON |
| A130.400 | PSH |
| AEK3888 | AUTOELECTRO |
| ALT341530 | SIOM |
| ALT45405 | WOODAUTO |
| ALT6901 | ELECTROLOG |
| ALTE028 | 3EFFE |
| ALY0008 | KRAUF |
| CAL32153GS | CASCO |
| CGB-11083 | AINDE |
| DA2193 | DELCO |
| DRA1083 | DELCO |
| F032116450 | CARGO |
| LRA03888 | LUCAS |
| LRA3888 | LUCAS |
| PRAE028 | 3EFFE |
| STX110194 | STARDAX |
| STX110194R | STARDAX |
| UD21087A | AS-PL |
Video/Publications
A9356SRelated Items
View your shopping basket or Browse other items in Alternators.





