or four payments of $64.11
with
Learn More
- Information
- Associated Numbers
- Specifications
- Vehicle Applications
- Reference Information
- Video/Publications
Information
M1T68681Associated Numbers
12196 160.574.132 17863N 20437041 23300-CA000 23300-CA000A 25-3419 256080 6035140 91-27-3331 AEY2248 CST35140 CST35140AS CST35140ES CST35140GS CST35140OS CST35140RS DRS0102 DS1212 EAA-123190 J5211095 LRS02248 M001T68681 M001T68681ZC M1T68681 M1T68681ZC S-80071 STM3668 STR71084 UD20456S 23300CA00A
S5425S AS-PL
M000T0071 MITSUBISHI
M000T0071ZC MITSUBISHI
M000TA0071 MITSUBISHI
M000TA0072 MITSUBISHI
M000TA0072ZC MITSUBISHI
M000TA0073 MITSUBISHI
M000TA0073ZC MITSUBISHI
M000TA0074 MITSUBISHI
M000TA0074AM MITSUBISHI
M000TB0272ZC MITSUBISHI
M0T0071 MITSUBISHI
M0T0071ZC MITSUBISHI
M0TA0071 MITSUBISHI
M0TA0072 MITSUBISHI
M0TA0072ZC MITSUBISHI
M0TA0073 MITSUBISHI
M0TA0073ZC MITSUBISHI
M0TA0074 MITSUBISHI
M0TA0074AM MITSUBISHI
M0TB0272ZC MITSUBISHI
16-469 PANAKL NISSAN
23300-JA10A NISSAN
23300-JA10C NISSAN
23300-JA11A NISSAN
23300-JA11B NISSAN
23300-JA12A NISSAN
23300-JA12ARE NISSAN
23300-JA12C NISSAN
ST5425S ELC-NZ
Specifications
| Kilowatt | 1.70 kW |
| Length (L.1) | 224 mm |
| Mount Hole Center - Center (O.1) | 92 mm |
| Mount Hole Diameter (C.1) | 10.50 mm |
| Mount Hole Diameter (C.2) | 10.50 mm |
| No./Mount holes | 2 qty |
| No./Mount holes with thread | 0 qty |
| No./Teeth | 13 qty |
| OEM Product | No |
| Pinion at Rest (B) | 51.50 mm |
| Product Line | Standard Line |
| Product Type | Brand new |
| Rotation | ACW |
| Spigot Diameter (A) | 75 mm |
| Unit Type | MITSUBISHI |
| Voltage | 12 V |
Vehicle Applications
| Make | Model | Type | Year |
|---|---|---|---|
| NISSAN | Murano 3.5 | [VQ35DE] | 01.2004-12.2008 |
| NISSAN | Teana 3.5 | [VQ35DE] | 01.2003-12.2008 |
Reference Information
| 003-D224 | ASHIKA |
| 12196 | EAI |
| 160.574.132 | PSH |
| 17863N | WAI / TRANSPO |
| 20437041 | REAL |
| 23300-CA000 | NISSAN |
| 23300-CA000A | NISSAN |
| 23300CA00A | NISSAN |
| 25-3419 | ELSTOCK |
| 256080 | KUHNER |
| 3D224 | JAPKO |
| 6035140 | SANDO |
| 91-27-3331 | WILSON |
| AEY2248 | AUTOELECTRO |
| AM-2550 | AUTO MAGNETO |
| ANM12322X | ANDEL |
| CST35140 | CASCO |
| CST35140AS | CASCO |
| CST35140ES | CASCO |
| CST35140GS | CASCO |
| CST35140OS | CASCO |
| CST35140RS | CASCO |
| DRS0102 | DELCO |
| DS1212 | DELCO |
| J5211095 | HERTH+BUSS |
| LRS02248 | LUCAS |
| LRS2248 | LUCAS |
| M001T68681 | MITSUBISHI |
| M001T68681ZC | MITSUBISHI |
| M1T68681 | MITSUBISHI |
| M1T68681ZC | MITSUBISHI |
| MTD224 | JAPANPARTS |
| S130.591 | PSH |
| S-80071 | DIXIE |
| STM3668 | KRAUF |
| STR5280 | ELECTROLOG |
| STR71084 | WOODAUTO |
| STRW395 | 3EFFE |
| UD20456S | AS-PL |
Video/Publications
S5386SView your shopping basket or Browse other items in Starter Motors.




