or four payments of $109.97
with
Learn More
- Information
- Associated Numbers
- Specifications
- Vehicle Applications
- Reference Information
- Video/Publications
Information
S13-111Associated Numbers
18299 18299N 20445332BN 25-1151 251151 254055 254824 6020233 8944104090 CST20233AS DRS3144 LRS01163 S13-111 S13-136 S2052 UD02163S
|
0210003730 |
Nikko |
|---|---|
|
0210004230 |
Nikko |
|
0210004231 |
Nikko |
|
0210005231 |
Nikko |
|
110412 |
HC-Cargo |
|
130002092 |
PSH |
|
5811000000 |
Isuzu |
|
5811000133 |
Isuzu |
|
5811000801 |
Isuzu |
|
5811000990 |
Isuzu |
|
5811001110 |
Isuzu |
|
5811001111 |
Isuzu |
|
5811001112 |
Isuzu |
|
5811001331 |
Isuzu |
|
5822001830 |
Isuzu |
|
8941365070 |
Isuzu |
|
8944565380 |
Isuzu |
|
91251085 |
Wilson |
|
94026470 |
General Motors |
|
9821001522 |
Isuzu |
|
AUS103 |
ATK |
|
DRS3218 |
Delco Remy |
|
F032110412 |
HC-Cargo |
|
JS679 |
HC-Parts |
|
LRS01105 |
Lucas |
|
LRS01115 |
Lucas |
|
LRS1105 |
Lucas |
|
LRS1115 |
Lucas |
|
RNLS1333T |
RNL |
|
S114103 |
Hitachi |
|
S1217 |
Hitachi |
|
S1306 |
Hitachi |
|
S1306A |
Hitachi |
|
S13123 |
Hitachi |
|
S1327 |
Hitachi |
|
S1327A |
Hitachi |
|
S1328 |
Hitachi |
|
S13285 |
Hitachi |
|
S1333 |
Hitachi |
|
S1333A |
Hitachi |
|
S1333B |
Hitachi |
|
STR23003 |
Wood Auto |
|
WOOSTR23003 |
Wood Auto |
Specifications
| Kilowatt | 2.80 kW |
| Length (L.1) | 246 mm |
| Mount Hole Center - Center (O.1) | 120 mm |
| Mount Hole Diameter (C.1) | 13 mm |
| Mount Hole Diameter (C.2) | 13 mm |
| No./Mount holes | 2 qty |
| No./Mount holes with thread | 0 qty |
| No./Teeth | 9 qty |
| No./Teeth (Replaces) | 9 qty |
| OEM Product | No |
| Pinion at Rest (B) | 21 mm |
| Product Line | Standard Line |
| Product Type | Brand new |
| Rotation | CW |
| Spigot Diameter (A) | 95 mm |
| Unit Type | HITACHI |
| Voltage | 12 V |
Vehicle Applications
| Make | Model | Type | Year |
|---|---|---|---|
| MUSTANG | 552 Mini Loader 2.7 | [4JB1] | 01.1985-12.1988 |
| MUSTANG | 960 2.7 | [4JB1] | 01.1994-12.1998 |
Reference Information
| 003-U111 | ASHIKA |
| 110412 | CARGO |
| 18299 | LESTER |
| 18299N | WAI / TRANSPO |
| 20445332BN | REAL |
| 220577 | ERA |
| 25-1151 | ELSTOCK |
| 251151 | VALEO |
| 254055 | KUHNER |
| 254824 | KUHNER |
| 336359 | LOGISTIK |
| 3U111 | JAPKO |
| 5811000800 | ISUZU |
| 5811000801 | ISUZU |
| 5811001111 | ISUZU |
| 5811001112 | ISUZU |
| 5811001331 | ISUZU |
| 6020233 | SANDO |
| 8941365070 | ISUZU |
| 8944104090 | ISUZU |
| 8970848770 | ISUZU |
| CST20233AS | CASCO |
| DRS3144 | DELCO |
| F032110412 | CARGO |
| JS679 | HC PARTS |
| LRS01163 | LUCAS |
| LRS1163 | LUCAS |
| MAV5000 | SIOM |
| MAV5190 | SIOM |
| MTU111 | JAPANPARTS |
| S13-06 | HITACHI |
| S13-06A | HITACHI |
| S13-111 | HITACHI |
| S13-123 | HITACHI |
| S13-136 | HITACHI |
| S13-25 | HITACHI |
| S13-27 | HITACHI |
| S13-27A | HITACHI |
| S13-28 | HITACHI |
| S13-33 | HITACHI |
| S13-33A | HITACHI |
| S13-33B | HITACHI |
| S2052 | AS-PL |
| STR3010 | ELECTROLOG |
| STX200820 | STARDAX |
| UD02163S | AS-PL |
Video/Publications
S2052View your shopping basket or Browse other items in Starter Motors.




