or four payments of $109.90
with
Learn More
- Associated Numbers
- Specifications
- Vehicle Applications
- Reference Information
- Video/Publications
- < Critical Notes >
Associated Numbers
C3967947 JFZ276Specifications
CHECK THE CRITICAL NOTES TAB
| Amp | 80 A |
| Bottom Mounting Foot Width (B) | 14.50 mm |
| Diameter (D.1) | M12x1.75 mm |
| Diameter (D.2) | 13.50 mm |
| Diameter (D.3) | 13.50 mm |
| Insulated Earth | No |
| Length (L.1) | 212 mm |
| Mount Inside Length or Pad Mount C-C (C) | 100 mm |
| OEM Product | No |
| Plug Code | PL_9105 |
| Product Line | Standard Line |
| Product Type | Brand new |
| Pulley Grooves | 8 qty |
| Pulley Outside Diameter (O.D.1) | 59 mm |
| Pulley to Mount Distance (A) | 39 mm |
| Pulley Type | Solid |
| Unit Type | PRESTOLITE |
| Voltage | 24 V |
Vehicle Applications
| Make | Model | Type | Year |
|---|---|---|---|
| CUMMINS | Various Models |
Reference Information
| 3701800060 | DONGFENG |
| 37T6701001A | DONGFENG |
| 4973876X | CUMMINS |
| ALP3276 | KRAUF |
| ALT97006 | ELECTROLOG |
| C3967947 | HONDA |
| JFZ276 | PRESTOLITE |
| Z3900520 | DONGFENG |
Video/Publications
A9143< Critical Notes >
We have identified this alternator to be a replacement offer for various Cummins applications,
In some cases the original Alternator pulley may need to be reused to suit your particular application.
View your shopping basket or Browse other items in Alternators.





