or four payments of $131.02
with
Learn More
Associated Numbers
104210-1530 31100-RX0-A01 A-80583 A6233 AG0623 UD11375A anj310 ARROWHEAD AND0635 VND0635 DENSO HONDA 31100RX0A01 CSJ53 J N ELECTRICAL PRODUCTS 400-52444 400-52444R 400-52553 400-52553R JANNCO LESTER 11604 1042101530 Honda 31100RX0A01RM KRAUF ALN6021 ALN6021GB ALN6021LP ALN6021ZD WPS 11604N ZAUFER 301N21324Z dxa4113 65-8598-1 WAI New To Be Superseded 11604R Acura 31100-RX0-A01RM Alltech 326-11604 Armature G Roy Atelier Dynamo A11604 Autoelectro AEG1332 Bosch Service Europe 0 986 UR6 082 Denso EGI A-11604 Elpar Industries 0228036362 Ghibaudi Mario SP Lester Mondial 60-965-280 Part # Powerite Automotive Techno CVC IMP-A11604 Wood Auto Supplies ALT30603 Zorko 032194 Da Silva 0986CR6082 Exchange 0986UR6082 1042101530SEL +line 10444044 Alanko 125589120 PSH 2905628 PIC 40052444 JN 40052444R 444044 89216614 PowerMax A129865 Short code A157370 A160975 AS-PL A80583 Dixie Electro AL1312X (USA) Arrowhead IR7603 Protech RNL1042101530 RNL WOOALT30603
A6233 AS-PL
AL6233 ELC-NZ
104210-1530 DENSO
31100-RX0-A01 HONDA
14-411 PANAKL
Specifications
| Amp | 120 A |
| Diameter (D.1) | 8.50 mm |
| Diameter (D.2) | 8 mm |
| Diameter (D.3) | 9 mm |
| Length (L.1) | 175 mm |
| Mount Inside Length or Pad Mount C-C (C) | 46 mm |
| OEM Product | No |
| Pad mount thickness (E.1) | 70 mm |
| Pad mount thickness (E.2) | 41 mm |
| Pad mount thickness (E.3) | 41 mm |
| Plug Code | PL_1000 |
| Product Line | Standard Line |
| Product Type | Brand new |
| Pulley Grooves | 7 qty |
| Pulley Outside Diameter (O.D.1) | 60 mm |
| Pulley to Mount Distance (A) | 41 mm |
| Pulley Type | Solid |
| Unit Type | DENSO |
| Voltage | 12 V |
Vehicle Applications
| Make | Model | Type | Year |
|---|---|---|---|
| ACURA | ILX 2.4 | 01.2013- | |
| HONDA | Civic 2.4 | 01.2012- | |
| HONDA | CR-V 2.4 | 01.2012- |
Reference Information
| 104210-1530 | DENSO |
| 11604N | WAI / TRANSPO |
| 11604R | WAI / TRANSPO |
| 31100-RX0-A01 | HONDA |
| A6233 | AS-PL |
| A-80583 | DIXIE |
| AG0623 | GHIBAUDI |
| ALT6561 | ELECTROLOG |
| AM-3144 | AUTO MAGNETO |
| UD11375A | AS-PL |
Video/Publications
A6233View your shopping basket or Browse other items in Alternators.





