or four payments of $242.30
with
Learn More
- Information
- Associated Numbers
- Specifications
- Vehicle Applications
- Reference Information
- Video/Publications
Information
FGN23S046Associated Numbers
06E903023A 2015441 28-5920 305.575.220 439749 440339 553554RIV 57388 6E903023A A3410S AEK3308 ALV2346 CAL15441 CAL15441AS CAL15441ES CAL15441GS CAL15441OS CAL15441RS DA1911 DRA0801 FG23S046 FGN23S046 LRA03308 UD14865A VAL439749
|
06E903023A |
Volkswagen AG |
|---|---|
|
14201356 |
AES |
|
305575220 |
PSH |
|
439749 |
Valeo |
|
440339 |
Valeo |
|
611026 |
Valeo |
|
6E903023A |
Volkswagen AG |
|
ALT14389 |
Wood Auto |
|
DRA0801 |
Delco Remy |
|
FG23S046 |
Valeo |
|
FGN23S046 |
Valeo |
|
LRA03308 |
Lucas |
|
LRA3308 |
Lucas |
|
RNLFGN23S046 |
RNL |
|
VAL439749 |
Wood Auto |
|
VALFG23S046 |
Wood Auto |
Specifications
| Amp | 220 A |
| Bottom Mounting Foot Width (B) | 14 mm |
| Diameter (D.1) | 8.50 mm |
| Diameter (D.2) | 8.50 mm |
| Diameter (D.3) | M8x1.25 mm |
| Diameter (D.4) | M8x1.25 mm |
| Length (L.1) | 187 mm |
| Mount Inside Length or Pad Mount C-C (C) | 60.50 mm |
| OEM Product | No |
| Plug Code | PL_2306 |
| Product Line | Standard Line |
| Product Type | Brand new |
| Pulley Grooves | 6 qty |
| Pulley Outside Diameter (O.D.1) | 56 mm |
| Pulley to Mount Distance (A) | 40 mm |
| Pulley Type | Solid |
| Unit Type | VALEO |
| Voltage | 12 V |
Vehicle Applications
| Make | Model | Type | Year |
|---|---|---|---|
| VW | Touareg 3.0 V6 TSi Hybrid | [CGEA] | 04.2010-03.2018 |
| VW | Touareg 3.0 V6 TSi Hybrid | [CGFA] | 04.2010-03.2019 |
Reference Information
| 06E903023A | VW |
| 2015441 | SANDO |
| 28-5920 | ELSTOCK |
| 305.575.220 | PSH |
| 305.575.220.004 | PSH |
| 305.575.220.008 | PSH |
| 305.575.220.460 | PSH |
| 439749 | VALEO |
| 440339 | VALEO |
| 55151205 | MEAT & DORIA |
| 553554RIV | KUHNER |
| 57388 | EAI |
| 6E903023A | VW |
| A12VA0853AS | SIDAT |
| A132.113 | PSH |
| A147.862 | PSH |
| A3410S | AS-PL |
| AEK3308 | AUTOELECTRO |
| ALT00435 | ELECTROLOG |
| ALTE030 | 3EFFE |
| ALV2346 | KRAUF |
| ANM33021X | ANDEL |
| CAL15441 | CASCO |
| CAL15441AS | CASCO |
| CAL15441ES | CASCO |
| CAL15441GS | CASCO |
| CAL15441OS | CASCO |
| CAL15441RS | CASCO |
| DA1911 | DELCO |
| DRA0801 | DELCO |
| FG23S046 | VALEO |
| FGN23S046 | VALEO |
| LRA03308 | LUCAS |
| LRA3308 | LUCAS |
| UD14865A | AS-PL |
| VAL439749 | WOODAUTO |
Video/Publications
A3410SView your shopping basket or Browse other items in Alternators.





