or four payments of $154.24
with
Learn More
- Information
- Associated Numbers
- Specifications
- Vehicle Applications
- Reference Information
- Video/Publications
Information
0124525107Associated Numbers
0124525107 0986048090 11210 2010394 28-5748 485.507.150 553645RIB 57344 9389 99760302200 99760302201 99760302202 99760302203 99760302204 99760302205 9976030221X AEK3136 BOS0124525107 CAL10394 CAL10394AS CAL10394ES CAL10394GS CAL10394OS CAL10394RS DRA1207 DRB8090 LRA03136 UD13517A UNIT BOM 220-5112D
Specifications
| Amp | 150 A |
| Bottom Mounting Foot Width (B) | 14.50 mm |
| Diameter (D.1) | M10x1.5 mm |
| Diameter (D.2) | 10.50 mm |
| Diameter (D.3) | M10x1.5 mm |
| Length (L.1) | 187 mm |
| Mount Inside Length or Pad Mount C-C (C) | 82.50 mm |
| OEM Product | No |
| Plug Code | PL_2303 |
| Product Line | Standard Line |
| Product Type | Brand new |
| Pulley Grooves | 6 qty |
| Pulley Outside Diameter (O.D.1) | 52.50 mm |
| Pulley to Mount Distance (A) | 32 mm |
| Pulley Type | Clutch |
| Unit Type | BOSCH |
| Voltage | 12 V |
Vehicle Applications
| Make | Model | Type | Year |
|---|---|---|---|
| PORSCHE | 911 3.6 GT2 | [M96.70S] | 01.2007-12.2009 |
| PORSCHE | 911 3.6 GT2 RS | [M97.70] | 01.2010-12.2011 |
| PORSCHE | 911 3.6 T | [M97.70] | 01.2006-12.2009 |
| PORSCHE | 911 3.6 T Carrera | [M97.70] | 01.2006- |
| PORSCHE | Boxster 2.7 | [M97.20] | 01.2006- |
| PORSCHE | Boxster 3.4 S | [M97.21] | 01.2006- |
| PORSCHE | Cayman 2.7 | [M97.20] | 01.2006-12.2009 |
| PORSCHE | Cayman 3.4 S | [M97.21] | 01.2006-12.2009 |
Reference Information
| 0124525107 | BOSCH |
| 0124525107-R | BOSCH |
| 0124525256 | BOSCH |
| 0986048090 | BOSCH |
| 1986A00879 | BOSCH |
| 20010394OV | ITAB AUTOMOTIVE |
| 28-5748 | ELSTOCK |
| 485.507.150.010 | PSH |
| 485.507.150.014 | PSH |
| 485.507.150.280 | PSH |
| 5510691G | MEAT & DORIA |
| 553645RI | KUHNER |
| 553645RIB | KUHNER |
| 99760300203 | PORSCHE |
| 99760302201 | PORSCHE |
| 99760302205 | PORSCHE |
| 997603022EX | PORSCHE |
| A12BH0912 | SIDAT |
| A12BH0912AS | SIDAT |
| A132.902 | PSH |
| A147.400 | PSH |
| ALT10637 | WOODAUTO |
| ALT1612 | ELECTROLOG |
| BOS0124525107 | WOODAUTO |
| CGB-85748 | AINDE |
| DRA1207 | DELCO |
| G100603 | BTS TURBO |
| G101320 | BTS TURBO |
| H5510691G | HOFFER |
| LRA03136 | LUCAS |
| LRA3136 | LUCAS |
| RNL4809 | RNL |
| UD103363A | AS-PL |
| UD13517A | AS-PL |
| WOOALT10637 | WOODAUTO |
Video/Publications
A0554SView your shopping basket or Browse other items in Alternators.









